A videókártya (más néven videóadapter, grafikus kártya vagy grafikus adapter) a számítógép megjelenítésért felelős fő alkotórésze. Feladata, hogy a számítógép által küldött képi információkat feldolgozza, és egy megjelenítő egység számára értelmezhető analóg jelekké alakítsa. Ez az egység lehet CRT monitor, LCD monitor, LCD modul, HDTV vagy kivetítő is. A grafikus kártya és a megjelenítő különböző grafikus szabványok szerint kommunikálhat egymással. A videókártya a kivitelezés alapján lehet alaplapra integrált vagy bővítőkártya.
Története
Sorozatgyártásban a videókártya elvét elsőként 1977-ben az Apple II mikroszámítógép konstrukciójánál alkalmazták, melynek alaplapjára integrált képmegjelenítési lehetőségeit bővítőkártyák által lehetett kiegészíteni. Az első IBM PC 1981-ben kiadott típusában alkalmazott MDA (Monochrome Display Adapter) videókártya csupán az egyszínű, 80x25 karakteres megjelenítést tette lehetővé. Ezt követően az IBM CGA (Color Graphics Adapter) és a Hercules 1982-ben megjelent HGC (Hercules Graphics Card) videókártyái már a színes szövegkarakterek megjelenítését is támogatták.
adblue https://multicore.hu/3-fontos-tudnivalo-adblue-beszerzeshez/
shell kút https://multicore.hu/hazai-benzinkut-tortenelem-erdekessegek-a-magyarorszagi-kutak-multjabol/
e10 kompatibilitási lista https://multicore.hu/ezeket-erdemes-tudnia-az-uj-uzemanyagrol/
taszi.hu https://multicore.hu/az-orszag-legoregebb-benzinkutjanak-tortenete/
shell benzinkút https://multicore.hu/hazai-benzinkut-tortenelem-erdekessegek-a-magyarorszagi-kutak-multjabol/
Kártyatípusok
alaplapra integrált (fizikailag nem eltávolítható, többnyire lehetőség van letiltásra)
processzorba integrált ( a CPU-n belül található, nem eltávolítható, lehetőség van a letiltására) pl. https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200g
bővítőkártyás rendszerű (cserélhető)
Több videókártya hídba kötése
Két Nvidia GTX 1080 SLI-ban
Néhány videókártyát össze lehet kötni egy másikkal, így sokkal nagyobb teljesítményt adnak. Ehhez a következők kellenek:
nagy kapacitású, jó minőségű tápegység (minimum 500 watt)
2 db, lehetőleg ugyanolyan architektúrájú videókártya
kompatibilis alaplap
hídcsatlakozó (az alaplaphoz jár)
Két nagy típus:
NVidia SLI
AMD CrossFire, vagy a modernebb CrossFire X
Low profile (LP) - A bővítőkártyás rendszerű grafikuskártyák egyik változata
Alacsony hátlappal és csökkentett nyáklap mérettel rendelkező grafikus kártya. Ez a jelölés csak a méretre vonatkozik a teljesítményre nem. Vásárláskor a tartozékok között szokott lenni normál, valamint két alacsony méretű hátlap amik cserélhetőek. Az alacsony profilú kártyák elsősorban HTPC-kben használatosak, ahol a számítógépház mérete jóval kisebb a normál méretű társainál, de néhány nagyobb cég (pl.: DELL, HP,Asus,Acer,MSI,stb.) akik készítenek irodai munkára szánt komplett gépeket, előszeretettel alkalmaznak olyan házakat, amikbe csak ilyen típusú bővítőkártyákat lehet behelyezni.
Csatlakozások
A bővítőkártyás rendszerű videókártya a számítógép alaplapjának megfelelő foglalatába dugható be, vagyis a számítógép egyik cserélhető alkatrésze. Cseréjével növelhető a számítógép grafikus teljesítménye, ami megnyilvánulhat a megjelenés gyorsaságában, az átvitt adatmennyiség növelésében, a képpontok számának növelésében és számos más paraméterben. Ennek a csatlakozási módnak ismert fajtái (ezek egymással nem felcserélhetők, a videókártya csak a neki megfelelő foglalatba dugható be):
videókártya
S-100 bus
ISA
C-bus
VMEbus
Zorro II
NuBus
MCA
EISA
Zorro III
VLB (VESA Local Bus)
PCI
UPA
USB
AGP
PCI-X
PCI Express (PCIe) x16
2018-ban szinte kizárólag PCIe foglalatú videókártyák vannak forgalomban, az előd AGP már csak régi számítógépekben bukkan fel.[1]
Kimeneti csatlakozók
D-SUB
HDTV (S-videó)
DVI
HDMI
Mini HDMI
DisplayPort
Mini DisplayPort
Alkalmazása
hagyományos kétdimenziós megjelenítések
háromdimenziós játékok és renderelés
(speciális esetekben a GPU extrém nagy számolási teljesítménye folytán különböző algoritmusok futtatására)
Bitcoin bányászatnál
külső videókártya laptophoz csatlakoztatása, annak teljesítményének növeléséből (PCIe segítségével)
Főbb gyártók
Fő chipset gyártók és jellemző termékeik
Samsung, Huawei, Iphone mobiltelefonok, Laptop, Notebook akció: Asus, Acer, Lenovo, HP, smart full hd tv, Xbox, PS5
mobile telefon Notebook és laptop Samsung mobiltelefon Asus Hp laptop iphone okostelefon Huawei Smart full hd tv Xbox ps4 laptopok Samsung, Huawei, Iphone mobiltelefonok, Laptop, Notebook akció: Asus, Acer, Lenovo, HP, smart full hd tv, Xbox, PS5 Mobiltelefon tanácsok azoknak, akik vásárlást fontolgatnak
ATI Technologies - AMD (2006 óta az ATI tulajdonosa az AMD,[2] 2011-től már utóbbi cég neve szerepel a marketinganyagokban[3]): Radeon 7/8/9000, Radeon X/X1000, Radeon HD 2/3/4/5/6/7000, R7, R9, RX sorozatok
nVidia: GeForce sorozat (GeForce FX, GeForce 6 és GeForce 7, GeForce 8, GeForce 9, GTX 100, GTX 200, illetve GTX 400, GTX 460, GTX 500,GTX 550 ti, GTX 560, GTX 600, GTX 660, GTX 700, GTX 750, GTX 900, GTX 1000, RTX sorozatok)
Intel – "i" sorozat, GMA (Graphics Media Accelerator) sorozat, Intel HD sorozat (csak integrált változatban)
Speciális videókártya-gyártók és termékeik
Matrox – Parhelia és P-series
3Dlabs
Kisebb chipsetgyártók és termékeik
Falanx Microsystems – Mali
S3 Graphics – Chrome sorozat
Tech Source – Raptor
XGI – Volari
SiS - 6xxx, 3xx, 6x
3dfx - Voodoo
Vivante (telefonok, tabletek, beágyazott rendszerek)
Samsung - FIMG (telefonok, tabletek, beágyazott rendszerek)
PowerVR (telefonok, tabletek, beágyazott rendszerek)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.